Obrazloženje teme:
Čovjek je sazdan od raznih pripadnosti. One su kod svakog čovjeka drukčije te su uvjetovane okruženjem u kojem odrastamo. No, iako one variraju od čovjeka do čovjeka pripadnost je osnovna ljudska potreba koja ne jenjava kako čovjek stari već se samo mijenjaju naše uloge kroz nju. Na ovoj radionici baviti ćemo se fundamentalnoj čovjekovoj pripadnosti, a to je pripadanje drugom čovjeku. Dom je simbol za pripadnost, u njemu žive obitelji i odgajaju se novi naraštaji. No, čovjek se može osjećati strancem u vlastoj obitelji te intezivnije razumjevanje i ljubav osjetiti u nekoj drugoj zajednici. U korjenu svake pripadnosti je zapravo prihvaćanje osobe sa njenim manama, vrlinama, neobićnostima. U obradi ove teme, ne bih se zadržala samo na temi obitelji, već bih im dala na izbor da sami izaberi ljude i mjesto gdje su se osjećali da najviše pripadaju.
Likovno područje: crtanje i kolažiranje, prostor
Likovno-tehnička sredstva i likovne tehnike: olovka i razni časopisi iz kojega će oni izrezivati fotografije i raditi kolaže.
Likovni problemi su nit vodilja radionice. Uključuju likovne i kompozicijske elemente. Kroz ovu radionicu cilj je objasniti osnovno načelo perspektive kako bi mogli sami urediti svoju prostoriju. Ovisno o njihovim mogućnostima, pojednostavila bih sadržaj. Kroz ovu radionicu mi je nabitnije da shvate odnos veličina s obzirom na udaljenost. Što je bliže to je veće, što je dalje to je manje.
Metode rada – analitičko promatranje prostora, metoda razgovora i demonstracije
Način rada promatranjem, nakon promatranja, prema sjećanju, zamišljanjem, izmišljanjem.
Obrazloženje teme:
Za osjećaj zadovoljstva u životu ne postoji recept. Ali postoje mnogi putevi koji tamo vode. Sreću čini kontakt sa samim sobom ali i sa drugima. Što to znači? Sebi se približavamo tako što živimo svoje potrebe, poznajemo svoj karakter i potencijal te znamo koliko vrijedimo. Samo na taj način mogu se izgraditi kontakti ka vanjskom svijetu: ka roditeljima, partneru, kolegama ili prijateljima. Sreću najčešće osjećamo kada drugima poklanjamo. Pritom se nužno ne misli na materijalne stvari, već na vrijeme, pažnju ili razumijevanje.
- Likovno područje: slikanje – pointilizam, omot za poklon
- Likovno-tehnička sredstva i likovne tehnike: tempera
- Likovni problem: tople i hladne boje
- Metode rada: analitičko promatranje dezena za omote poklona
- Način rada: promatranjem, razgovor
Obrazloženje teme:
Jedna od osvnovnih ljudskih emocija, tuga, često je povezana s emocionalnom boli, osjećajem gubitka, bespomoćnosti, očaja i žaljenja. Osobe koje su tužne postaju povučene i letargične, plaču i povlače se iz društvenih interakcija. Ljudi se nose s tugom na različite načine. Kako bi je se riješili, važno je biti proaktivan i preuzeti odgovornost za svoju sreću. Važno je osvijestit da je ona zdrava emocija koja ima svoju svrhu, a to je da naučimo prihvatiti život takav kakav je, da aktiviramo sve svoje snage za koje često ni neznamo da posjedujemo.
- Likovno područje: slikanje, gestualno slikarstvo
- Likovno-tehnička sredstva i likovne tehnike: tuš
- Likovni problem: odnos veličina na plohi, malo – veliko, mrlje, potezi, akromatski tonovi.
- Metode rada: analitičko promatranje određenih predmeta, šalica, tanjura, metoda razgovora i demonstracije
- Način rada: promatranjem, nakon promatranja, prema sjećanju, zamišljanjem, izmišljanjem
Obrazloženje teme:
Kroz ovu radionicu analizirati ćemo djetinjstvo kao mjesto utjehe i predmet kontemplacije koje je iznimno važno za emocionalni razvoj odraslog čovjeka. Bilo ono lijepo ili ružno, slike, boje, mirisi i zvukovi iz ranog perioda čovjekovog života trajno se urezuju i tvore najdublja sjećanja. Razgovarati ćemo o njihovim ranim godinama, najljepšim sjećanjima. Koliko često razmišljaju o djetinjstvu, kako danas gledaju na taj period?
- Likovno područje: grafika, otiskivanje,
- Likovno-tehnička sredstva i likovne tehnike: otiskivanje i struganje
- Likovni problem: ritam tekstura
- Metode rada: analitičko promatranje određenih predmeta, metoda razgovora i demonstracije
- Način rada: promatranjem, nakon promatranja, prema sjećanju, zamišljanjem, izmišljanjem
Obrazloženje teme:
Situacija u kojoj smo se našli početkom 2020. godine nije bila nimalo laka. Naišli smo na nove prijetnje, strahove, ogrničenja. Čovjek koji je po svojoj definiciji biće društva i kretanja odjednom je postao zatočen u svoja četiri zida… Kako smo se nosili sa novim izazovima, što smo novo naučili o sebi?
- Likovno područje: dizajn – dizajn knjige
- Likovno-tehnička sredstva i likovne tehnike: različite tkanine i matrijali (karton, plastika)
- Likovni problem: kontrast- akromatske boje – kromatske boje
- Metode rada: analitičko promatranje određenih korica knjiga, metoda razgovora i demonstracije
- Način rada: promatranjem, nakon promatranja, prema sjećanju, zamišljanjem, izmišljanjem.